QR Kod Nedir?

QR Kod, Japonya’da otomotiv sanayinde kullanılması amacı ile Denso Wave adlı firma tarafından 1994 yılında geliştirilen yeni nesil iki boyutlu bir barkoddur. Adını ingilizcede Çabuk Tepki anlamına gelen Quick Response kelimelerinin baş harflerinden alır.

QR kodlar, metin, web sitesi linki, vb verileri içeriğinde barındırabiliyor. Birçok farklı dilde harf ve sayı barındırma kapasitesine sahip olan QR Kod alışılagelmiş barkodların aksine 1/10 daha küçük boyutlarda okunabiliyor. QR kod, %30’a kadar herhangi bir kirlenme leke, hasar olsa bile okunabiliyor. Ayrıca hata düzeltme özelliğine sahiptir ve diğerlerine göre daha fazla veri içine kodlayabilir (6800 civarı karakter)

QR Kodu kullanımı çok basittir. Kameraya sahip akıllı bir cep telefonu ve barkod okumaya yardımcı bir uygulama ile bütün QR kodları okuyabilirsiniz ve bunun için her hangi bir ücrette ödemek zorunda kalmazsınız.


QR Kod Nasıl Çalışır?

QR Kod genellikle kare beyaz fon üzerinde siyah motiflerden oluşur. Yazılım sayesinde motif algoritmaları çözümlenerek işlenir ve oluşturulan qr kod içeriğini kullanıcıya verir.


Neden QR Kod?

QR Kod merak uyandıran barkod türüdür, kare kodda ne oldugu insanlar tarafından merak edilir, doğru stratejiler ile merak seviyesi artırılabilir

Yaratıcılık sağlar. Özel Kampanyalar, indirimler, günün ürünü gibi interaktif uygulamar geliştirilerek satışa dönüşmesinde etkilidir.

QR Kod ile web sitesi tanıtımı, sesli arama sms, email gönderimi harita bulma, kartvizit, wifi bağlantısı gibi daha birçok dijital işlemler yapılabilir. Hatta kişisel bilgilerinizi barındıran dövme bile yapılabilir..


Restoranlarda Menü Kare ile Dijital Menü Devri

QR Kod’un sınırsız yaratıcılığı artık restoranlarda! Tüm dünya koronavirüs salgınından korunmaya çalışırken, restoran gibi maximum hijyen gerektiren yerlerde insanların kağıt menülere dokunması beklenemez. Temassız yaşamın şart olduğu bu zamanda Menü Kare artık geleneksel kağıt menülerin yerini alıyor.

Menü Kare ile fiziksel menü basımı ve güncelleme maliyetlerini azaltarak, tasarruf edebilir, müşterilerinize kolay ve hızlı bir şekilde kendilerinin sipariş vermesini sağlayabilirsiniz.


Sistem Nasıl İşler?

Müşteriler kendi akıllı telefon kameralarını açar ve bulunduğu masadaki QR Kod‘u okutur, herhangi bir uygulama yüklemeye gerek kalmadan telefonun var olan internet tarayıcısı ile menüleri inceler hatta siparişini kendisi verebilir. Sonrasında garson siparişi ekranından görür onaylar ve POS Sistemine yükler servis eder. Emin olun QR Kod’u okutmak garson beklemekten daha hızlı olacaktır (5sn)

Menü Kare ile müşterilerinize karşılama ekranı gösterebilirsiniz. QR Kod okutulduğunda menü listesinden önce anket ve günün menüsü görüntülenir. Bu sayfada sosyal medya linklerinizi gösterebileceğiniz gibi;
Anket sayfasından müşteriler belirlediğiniz şıklara oy kullanabilir ve açıklama kısmından görüşlerini belirtebilir.
Günün Programı sayfasından o gün için belirlediğiniz menü programını / kampanyaları müşterilerinize gösterebilirsiniz.

Böylece müşteriler istedikleri menüyü kolay ve anlaşılır bir arayüz den ürünlerin resimlerini ve açıklamalarını görerek, garson beklemeden sipariş verebilir, anket ve geri dönüşler sayesinde restoranınızda ki müşteri memnuniyeti ve satışları önemli derecede artırabilirsiniz.